fbpx

Espresso, expreso a preso. Kdo je kdo?

Espresso kočičí kavárna

„Dobrý den, jedno preso. Střední. A s mlékem.“

Za dobu, co máme otevřenou Kavárnu Kočičí, jsme už slyšeli spoustu možných i nemožných názvů. Preso, expreso, bejbyčíno, mačijáto i močičíno. Kočičíno bylo naštěstí vždycky myšleno jako vtip. Zkrátka, čím víc Č v názvu, tím víc italiano

Už jsme se také setkali i se spoustou zklamaných obličejů, když jsme na na objednávku „preso“ donesli opravdové espresso. Český zákazník i dnes ve většině případů očekává velký bazén plný tmavé naředěné kávy.

Takže, jak to tedy je?

Podívejte se na přehled základních espresso nápojů či navštivte piccoloneexistuje.cz

1. Espresso / Espresso Doppio / Espresso Macchiato

Espresso je ten největší základ a zároveň to nejkrásnější a nejvoňavější, co můžeme na našem kávovaru připravit. Je základem každého dalšího kávového nápoje (cappuccino, latte, americano, …).

Espresso je nápoj o objemu 30 ml (espresso doppio60 ml) a skládá se ze tří částí. Srdce, tělo a crema. Crema (pěna) je ta nejlahodnější a nejsladší část espressa. Extrahuje se ideálně 30 vteřin pod tlakem 9 barů.

Espresso Macchiato (čti jako espreso makjáto) je espresso s mléčnou pěnou. Servíruje se do malého šálku a  mléčnou pěnu vám do nápoje již přidá barista. Pokud si chcete zvolit množství mléka, které si do espressa chcete přidat, objednejte si espresso a horké mléko.

2. Cappuccino

Cappuccino je náš nejoblíbenější kávový nápoj. Je lahodné a výborně se na něj kreslí. Tedy dělá latte art

Základ cappuccina je jedno espresso – tedy 30 ml – doplněné 180 ml mléčné mikropěny. Nejedná se o suchou mléčnou pěnu, která „stojí“ na hrnku a po dopití kávy se jí skoro ani nemůžete zbavit. Mikropěna je sametová, více spojená s mlékem i kávou, a mnohem chutnější.

Cappuccino (čti jako kapučíno) vám v kavárně servírujeme s tzv. latte artem – kreslíme mikropěnou do cremy obrázky. Baví nás srdíčka, rozetky, labutě a občas zvládáme i kočky.

3. Latte

Latte kavárna kočičí

Latte znamená italsky mléko. Jedná se o kávový nápoj opět se základem jednoho espressa – tedy 30 ml kávy připravené pod tlakem 9 barů.

Mléka je v tomto nápoji opravdu dost. Jistě jste se setkali s tím, že vám bylo podáváno v různém množství do různých sklenic nebo hrnků. My ho připravujeme s 280 ml mléčné mikropěny.

Latte si většinou u nás vychutnávají zákazníci, kteří nemusí silnou chuť kávy a nebo i ti, kteří mají radši sladší nápoje. Často si ho totiž doplní příchutěmi. Jistě se najde spoustu kávomilů, kteří budou nesouhlasit a ochucování kávy nemají rádi. Není ale žádný hřích si jednou za čas přidat do Latte třeba vanilku, karamel a nebo i ovocné sirupy jako je malinový či třešňový.

 

4. Flat White

Flat White kavárna kočičí

Flat White mají rádi zejména ti, kteří potřebují silnou kávu (či upřednostňují výraznou chuť espressa) a přesto ji stále mají rádi s mlékem.

Flat White se připravuje stejně jako Cappuccino, ovšem z dvojitého espressa – tedy 60 ml kávy. Ta se doplní mléčnou mikropěnou – ideálně v poměru 1:1 či více, tzn. minimálně dalšími 60 ml mikropěny.

Podává se většinou do šálků na Cappuccino a vyznačuje se tmavší cremou na povrchu, do které se krásně tvoří latte art. 

Flat White je v posledních letech opravdu oblíbeným nápojem a obzvláště ráno si ho u nás vychutnává spousta zákazníků či si ho s sebou berou na cestu do práce.

5. Americano (s mlékem)

Pokud nejste fanoušci malé kávy a výrazné chuti espressa a zároveň nechcete mít hrnek plný mléka, Americano je pro vás to pravé.

Americano se připravuje z jednoho či dvou shotů espressa (tedy 30 ml nebo 60 ml) a doplní se horkou vodou dle přání zákazníka.

Můžete si jej také zjemnit horkým nebo studeným mlékem. Vše záleží na vašich chuťových pohárcích.

Aby si u nás zákazníci vychutnali Americano přesně takové, jaké mají rádi, podáváme k šálku horkou vodu a mléko (studené či teplé) stranou, tak abyste si namixovali ideální poměr.

Co ale člověk, to úplně jiná chuť.

Není nutné, aby vám káva musela chutnat přesně tak, jak je tu psáno. Spousta z našich zákazníků upřednostňuje např. filtrované kávy, o jejichž přípravě tu ještě napíšeme. Nebojte se tak kávu v rámci nabízeného menu (toto je důležité – ani ten nejlepší barista neumí čarovat ze vzduchu) vylepšit

Většina kaváren (stejně jako naše Kavárna Kočičí) nabízí do kávy možnost extra shotů espressa (proč si nedopřát silnější kávu?), různé varianty mléka (mandlové, sojové, kokosové, bezlaktózové, nízkotučné), příchutě (sirupy, karamel, čokoláda) či i šlehačky. Není ani hřích si do kávy dopřát cukr.

Na zdraví!

O autorovi:

zuzka vrbová blog kavárna kočičí

Kávoholik.