Z plantáže až do vašeho šálku: příběh kávy

Část první: zpracování

káva blog kavárna kočičí
káva blog kavárna kočičí

V těchto nelehkých dnech, kdy celý svět, včetně nás, zažívá koronavirou pandemii, jsem se vám rozhodl, pro zkrácení dlouhé chvíle, přiblížit osud kávy, kterou máme všichni tak moc rádi. Projdeme si společně cestu od uzrání kávového zrna, přes jeho upražení až po lahodnou kávu, kterou si dopřáváte v pohodlí vašeho obývacího pokoje nebo oblíbené kavárny.

Jak asi mnozí z nás víme, káva roste na keři, někdy až stromě, který se nazývá kávovník. Pěstuje se ve vlhkém prostředí tropických pásem. Teplota vzduchu, která je pro kávu ideální, se pohybuje mezi 14 a 25 stupni Celsia. Kávovník oku nejvíce lahodí, když rozkvete, což nastává po období deště, avšak květy připomínající jasmín po několika málo dnech odkvetou.  Plody kávy zrají v rozmezí asi od 6 do 11 měsíců, vždy záleží na její odrůdě.

Arabica, nejrozšířenější druh, dozrává maximálně 8 až 9 měsíců, zato Robusta zraje maximálně 11 měsíců. Plody kávy jsou zprvu zelené a při dozrání červené až tmavě červené, připomínající barvu třešně.

Káva se k nám dováží především z Itálie, Střední a Jižní Ameriky, kde se sklízí převážně Arabica. Dále pak u nás můžeme ochutnat také kávu z Asie, Afriky nebo třeba Indonésie.

Nezapomeňme, že pitím kávy tyto země významně podporujeme, neboť každé kávové zrno je sbíráno ručně a tamní obyvatelé si své práce velice cení a věnují jí své velké úsilí.

Arabica versus Robusta

Káva odrůdy Arabica je nám všem asi velmi známá. Krásně voní a má skvělou chuť. Ovšem je i o trochu dražší než některé jiné kávy, neboť je náročnější na péči a pěstování. Vyžaduje totiž lepší podnebí a kvalitní zeminu. Ve světě se její produkce pohybuje mezi 75 až 80 % všech káv. V drtivé většině kaváren je samozřejmostí dostat kávu ze 100% Arabicy.

Jako malou zajímavost vám mohu prozradit, že tento druh kávy obsahuje daleko menší množství kofeinu oproti ostatním. Tedy, například jedno cappuccino za den třeba těhotné ženě neuškodí a může si ho s klidným svědomím dopřát.

káva blog kavárna kočičí
káva blog kavárna kočičí

Na druhém břehu se nachází káva Robusta. Často v naší zemi najdete v kavárnách k zakoupení směs Arabicy a Robusty, kde samozřejmě větší množství zastává první zmíněná. Kvalita tohoto druhu je nižší, což se projevuje i na ceně a chuti. Avšak její výhodou je zvýšený obsah kofeinu, což nám „zaručuje“, že nás může více povzbudit. Velmi často se setkáte u směsi v poměru 80 % Arabicy a 20 % Robusty.

Káva bez kofeinu

Jako bonus vám mohu říci, že káva bez kofeinu jako taková, se samozřejmě nepěstuje. Každá káva se kofeinu zbavuje již před pražením po sesbírání. Dochází k tomu praním kávových zrn ve studené vodě. Laicky řečeno, kofein se z kávy vymyje.

V pokračování se dozvíte, jak se káva praží a připravuje. Sledujte nás!

O autorovi:

Martin Zicha blog kavárna kočičí

Martin Zicha.

Martin je náš barista, který má rád psí i kočičí komanda. Domá má 6ti letou kříženku bišona a yorkshira.
V Kavárně Kočičí se nejvíce kámoší s věčně ukňouraným Oldou. Má rád kulturu, kvalitní gastronomii, skvěle poskytovaný servis a duší je tak trochu bohém.