fbpx

Kočičí jóga aneb zacvičte si se svými kočičími miláčky

V dnešní době, plné stresu, nevědomosti a strachu, kdy každý den je stejný jako ten následující, je velmi těžké na vše zapomenout a uvolnit se. Zrelaxovat. Většina z nás tráví dlouhé hodiny sezením u počítače, kde pilně pracujeme na svých pracovních povinnostech, bolí nás záda, nehýbeme se. Pojďme zapomenout chvilku na všechny starosti a protáhnout naše bolavá těla. Nevíte jak? Co se nechat inspirovat právě našimi kočičími miláčky. A když budete velmi šikovní můžete donutit i vašeho chlupáče, aby si zacvičil s vámi.

Určitě jste si všimli, že kočky a kocouři občas převádí všelijaké zvláštní pozice, některými z nich se nyní budeme inspirovat a zacvičíme si jógu inspirovanou právě jimi. Při cvičení nemyslíme na nic jiného než na náš dech a nesnažíme se provádět cviky silou. Odpoutáme se od reality a zrelaxujeme naše tělo i duši. Na cvičení stačí pouze trocha prostoru, pohodlné oblečení a chuť pro sebe něco udělat.

První pozice

Lehneme si na záda, ruce položíme podél uší nahoru, nohy máme natažené. S nádechem natahujeme levou ruku a pravou nohu do dálky. V této poloze zůstaneme přibližně na 5 nádechů a výdechů. S posledním výdechem se uvolníme. Tentokrát se vytáhneme za pravou rukou a levou nohou. S nádechem se natáhneme s výdechem opět uvolníme. Naposledy se natahujeme celí do dálky jako kočka, když se protahuje, obě ruce a obě nohy. Opět v poloze chvilku vydržíme a s výdechem uvolníme.

Vleže na zádech zvedneme obě nohy natažené, tak aby směřovaly ke stropu (k obloze) a s výdechem přitáhneme špičky. Kolena se snažíme držet propnutá. Pokud je toto pro někoho obtížné, může si za chodidla zaháknout např. ručník a provádět cvik pouze s jednou nohou a poté s druhou. S nádechem chodidla uvolníme. Tímto cvikem protahujeme celou zadní stranu stehen a lýtek. Cvik 5x zopakujeme.

A jak se na to kouká Olda?

„… už jenom natáhnout nohy…“

Druhá pozice

Nyní si lehneme na bok s oporou o předloktí. Stejně jako kočičky při omývání zvedneme horní nohu nahoru, opět aby směřovala ke stropu (k obloze). V této poloze chvíli setrváme, ramena stahujeme od uší. Cvik opět 5x zopakujeme a poté uděláme to samé na druhém boku. Opět si můžete za chodidlo zaháknout ručník, či se za něj chytit.

A jak se na to kouká Damián?

„Začátečníci můžou zkusit lehčí variantu: nepropínat nohy a natáhnout jazyk!“

Třetí pozice

Teď se přesuneme „na všechny čtyři“. S výdechem „vyšpulíme“ hýždě ke stropu a ruce posunujeme po zemi dopředu a prohneme se v zádech. V této poloze si tak protáhneme ramena stejně jako to dělají kočky s předníma packama. S nádechem se vrátíme do původní pozice. Opět 5x opakujeme.

TIP od Damiána:

„Pokud jste trochu línější, zkuste si pomoct gravitací!“

Čtvrtá pozice

Nakonec si protáhneme záda. Věřím, že většina z vás tento cvik zná, protože se jmenuje podle našich pomocníků právě pozice kočky. Jsme opět „na všech čtyřech“, s nádechem se podíváme ke stropu, prohneme se v zádech a lehce „vyšpulíme“ hýždě. S výdechem naopak vyhrbíme svá záda a pupík tlačíme, co nejvíce k zádům. Opět tuto sekvenci 5x zopakujeme. Důležité je opírat se celými dlaněmi a prsty o zem a lehce se odtlačovat, lokty máme propnuté.

Maggie radí:

„Zkušení jogíni se mohou protahovat i do výšky.“

Dělá i vaše kočička nebo kocour něco kreativního nebo dokonce opravdu zvláštního? Něco, z čeho se můžeme všichni inspirovat pro další cvičení? Určitě se o to neváhejte s námi podělit. Případně se můžete podělit o svoje fotky z našeho cvičení se svým chlupáčem a inspirovat ostatní ke cvičení.

O autorovi:

Lucie Peterková.

Studentka fyzioterapie s velkou láskou ke sportu a kávě. Přestože nemá doma žádné zvířátko, si kočičí partu kavárny ihned zamilovala. Nejraději relaxuje nad šálkem kávy s knížkou. Největší slabost má pro Barneyho, se kterým musí pokaždé zápasit, když dělá to, co nemá.